تبلیغات
مهندسی صنایع


مهندسی صنایع


[عمومی , ]


مفهوم دولت الكترونیك
دولت الكترونیك استفاده سهل و آسان از فناورى اطلاعات به منظور توزیع خدمات دولتى به صورت مستقیم به مشترى، به صورت ۲۴ ساعته و در هفت روز هفته است. دولت الكترونیك درصدد بسترسازى مناسب جهت دسترسى هر چه بهتر و بیشتر شهروندان به اطلاعات و خدمات دولتى، اصلاح كیفیت خدمات و ارائه فرصت هاى گسترده تر براى مشاركت در فرایندها و نمادهاى مردم سالار است.

دولت الكترونیكى در اصطلاح به استفاده از فناورى اطلاعات و ارتباط در جهت ارائه اطلاعات و خدمات به شهروندان، بخش هاى اقتصادى، كارمندان دولت و سایر قسمت هاى دولتى اطلاق مى شود. اگر چه این فناورى هنوز دوره نوجوانى خود را طى مى كند ولى قابلیت هاى انعطاف پذیر اینترنت شامل پتانسیل بالاى آن براى كاستن فوق العاده هزینه ها، افزایش سود، گسترش موارد قابل دسترسى و از بین بردن فاصله ها است.

دولت الكترونیكى در حقیقت روش كلیدى براى دستیابى به بسیارى از اهداف مذكور است.مشتریان دولت الكترونیك از طریق پایگاه هاى تار عنكبوتى دولت الكترونیك مى توانند در فعالیت هاى اجتماعى، سیاسى و اقتصادى شركت نمایند. یكى از اهداف اساسى دولت الكترونیك تحقق بخشیدن به مردم سالارى الكترونیك است كه تمامى شهروندان بتوانند در سرنوشت خویش دخالت داشته باشند. با این عمل و با مشاركت گسترده مردم در واقع دولت ماهیتى غیررسمى به خود مى گیرد و شهروندان مى توانند به طور كامل با دولت در تعامل باشند.

شهروندان، بنگاه هاى اقتصادى و موسسات دولتى مى توانند از طریق دولت الكترونیك فعالیت هاى گوناگونى نظیر موارد زیر را انجام دهند: پرداخت مالیات و عوارض، تجدید گواهینامه، دریافت و تجدید جواز كسب، ثبت شركت، عقد قرارداد، ثبت ازدواج و طلاق، ثبت تولد و مرگ، انجام فعالیت هاى مالى و اعتبارى، شركت در انتخابات، پركردن فرم هاى الكترونیك براى مقاصد مختلف، بازدید از موزه ها، استفاده از كتابخانه هاى مجازى، پرداخت صورت حساب آب، برق، گاز و ده ها مورد دیگر.رسانه منتخب براى دولت الكترونیك فعلاً اینترنت است كه از طریق رایانه هاى شخصى متصل به آن قابل بهره بردارى است. ولى پیش بینى شده است كه در
۳ تا ۵ سال آینده از كیوسك ها و تلفن هاى همراه ویژه اى كه بدین منظور طراحى و ساخته خواهند شد نیز استفاده گردد

از عباس طاهرینوشته شده توسط زهرا در دوشنبه 2 مرداد 1385و ساعت 07:07 ق.ظ
ویرایش شده در - و ساعت -

() نظر


وبلاگ من

  ๐ وبلاگ من
  ๐
ایمیل من
    
بایگانی

 نویسندگان

محدثه (1)
سمانه (1)
زهرا (10)


موضوعات

عمومی (11)
تخصصی (1)


 آرشیو

شهریور 1385 (3)
مرداد 1385 (6)
تیر 1385 (1)
اسفند 1383 (2)


صفحات

لینكستانلینكدونی

کروکدیل (-)
آرشیو لینكدونی
جستجو

جستجو در بلاگ


خبرنامه


نظر سنجی


آمار وبلاگ

بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
افراد آنلاین : [Online]
ایجاد صفحه : -

قالب توسط :صابر كردستانچی